„Rysia i Tolek na Cyberzachodzie”
Jak omijać zagrożenia w sieci? Jak bezpiecznie i rozważnie korzystać z dobrodziejstw Internetu? Odpowiedzi na te pytania szukają Rysia i Tolek, rozprawiając się przy okazji z Dziką Bandą.
Poprzez rozwiązywanie kolejnych zadań zarówno główni bohaterowie, jak i mali czytelnicy rozwijają swoje umiejętności psychologiczne, które pomagają w dokonywaniu mądrych wyborów w przyszłości. Wspólna podróż po Cyberświecie to propozycja do wspólnej zabawy dzieci z rodzicami.
Kreatywna profilaktyka dla najmłodszych to projekt promujący wiedzę na temat zagrożeń związanych z nadmiernym używaniem Internetu i mediów elektronicznych oraz czynników chroniących przed nimi. Program skierowany jest do dzieci uczących się w klasach „0” oraz do specjalistów prowadzących zajęcia profilaktyczne, w szczególności do psychologów i pedagogów pracujących w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. W ramach projektu specjaliści Fundacji Poza Schematami opracowali dwie pozycje:
- Rysia i Tolek na Cyberzachodzie (skierowana do dzieci)
- Kreatywna profilaktyka dla najmłodszych. Poradnik dla realizatorów zajęć (skierowana do specjalistów)
Celami projektu są w szczególności:
- podniesienie wiedzy dzieci na temat bezpiecznego korzystania z mediów elektronicznych oraz zagrożeń związanych z ich używaniem,
- rozwinięcie kompetencji psychospołecznych dzieci w obszarze radzenia sobie z emocjami, komunikowania się z innymi ludźmi i budowania relacji (czynniki chroniące),
- podniesienie kompetencji specjalistów pracujących z dziećmi w klasach „0” z zakresu profilaktyce uzależnień behawioralnych.
Publikacje zostały wydane w 2015 oraz 2016 roku i rozpowszechnione za pośrednictwem poradni psychologiczno-pedagogicznych na terenie kraju.
Finansowanie
Projekt obejmujący pracowanie, wydanie i dystrybucję pierwszego wydania publikacji został współfinansowany ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia. Projekty obejmujące kolejne wydania broszur zostały współfinansowane w ramach realizacji zadania Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, wdrażanego ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia, na podstawie umowy zawartej z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii.