Nie-zależni: razem i osobno
Nowatorski program profilaktyczny zapobiegający używaniu substancji psychoaktywnych przez młodzież głuchą i słabosłyszącą (z całkowitym i częściowym deficytem słuchu) w wieku od 14 do 19 lat.
Dlaczego opracowano ten program?
- Gdyż istnieje wyraźny niedobór programów profilaktycznych, opartych na naukowych podstawach, uwzględniających potrzeby młodzieży z niepełnosprawnością słuchową.
Etapy realizacji projektu
Rok 2018:
- opracowano przegląd literatury dotyczący problemu używania substancji psychoaktywnych i środków zastępczych przez młodzież niesłyszącą oraz słabosłyszącą;
- przeprowadzono jakościową diagnozę, której celem było poznanie charakterystyki problemu używania środków odurzających, nowych substancji psychoaktywnych i środków zastępczych przez grupę docelową projektu oraz możliwości i potrzeb z zakresu profilaktyki szkolnej używania tych substancji,
- rozpoczęto prace nad opracowaniem programu profilaktycznego i materiałów edukacyjnych w wersji cyfrowej oraz papierowej.
Lata 2019 – 2020:
- przygotowano pierwszą wersję programu;
- przeprowadzono pilotażowe wdrożenie programu wraz z ewaluacją;
- opracowano końcową wersję programu profilaktycznego, przeprowadzono szkolenie dla realizatorów i wdrożono końcową wersję programu w szkołach.
Finansowanie
Zadanie publiczne zrealizowano w ramach Narodowego Programu Zdrowia i finansowano ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia, w ramach konkursu przeprowadzonego przez Krajowe Biuro do spraw Przeciwdziałania Narkomanii.